Виховні проекти

Я- класний керівник



Перший урок.2016

Від проголошення Незалежної до нової України.


Мета: формувати в учнів моральні пріоритети та сприяти збагаченню знань про державотворчі процеси в Україні; виховувати в учнів почуття патріотизму, свідомої громадянської зрілості, шанобливе ставлення до державних символів України, почуття гордості за власну державу.
Обладнання: державні символи України; вишиті рушники; аудіозапис Державного Гімну України; відеоматеріали.

Слава тобі, Україно,
Невмируща слава!
Де святиться воля
І твоя держава!

Хід уроку. 
1-й ведучий
Україно! Ти — моя молитва,
Ти моя розлука вікова.
Гримотить над світом
Люта битва
За твоє життя, твої права.
Хай палають хмари бурякові,
Хай сичать образи — все одно.
Я проллюся крапелькою крові
На твоє священне знамено.

2-й ведучий. Ми стали свідками й учасниками творення новітньої української історії, новітнього українського суспільства, виникнення нової держави на карті світу. Довгий і тернистий шлях подолала Україна, чекаючи на цей день.

1-й ведучий. Усупереч усьому український народ здобув вистраждану, омріяну свободу. Закріплена вона Актом про незалежність України 24 серпня 1991 року, а згодом — 1 грудня 1991 року було проведено всенародний референдум, на якому українці сказали своє «так» незалежності. Ця подія мала велике значення, адже вона виявила споконвічне прагнення нашого народу бути господарем на своїй землі.

2-й ведучий. Парламент України — Верховна Рада — 24 серпня 1991 року урочисто проголосила Акт незалежності України. Цей історичний документ виявляє право українського народу на самовизначення, передбачене статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами.

Учень зачитує Акт проголошення незалежності України.
Перегляд відеоматеріалів.

«Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла над Україною в зв’язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року,— продовжуючи тисячолітню традицію державотворення на Україні,— виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами,— здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах; незалежність України та створення самостійної української держави — УКРАЇНИ. Територія України є неподільною і недоторканною.

Віднині на території України мають чинність Конституція і закони України.

Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення».

1-й ведучий. Україна — одна з найбільших європейських держав з площею 604 000 тис. км2. Населення України становить близько 45 млн чол.

2-й ведучий
Де Дніпро наш котить хвилі,
Рве стрімкі пороги,
Там країна вся зелена,
Славний край розлогий.

1-й ведучий
Там козацтво виростало,
Славу, волю добувало.
Україно, Україно,
Славний край козачий!

2 - й ведучий. Україна — це країна парадоксів, буферна зона, країна, де найбільше любили волю і найменше знали її. Країна, яка дала світові безліч талановитих доньок і синів, які прославляли свою батьківщину за межами держави. Україна — це країна довговічної боротьби за волю, яку вона здобула 24 серпня 1991 року.

Учні виконують пісню «Наша Україна» (муз. М. Ведмедері, сл. В. Кленца).

1 - й ведучий. А зараз ми з’ясуємо, чи знаєте ви основні терміни, поняття, події нашої держави. Проведімо невелику вікторину.


·         Вікторина «Україна понад усе!»
1. Як називають Основний Закон України? (Конституція)
2. Які є державні символи України? (Гімн, герб, прапор)
3. Єдиним джерелом влади в правовій державі є... (народ).
4. Якою є Україна за формою державного правління? (Республіка)
5. Як називають законодавчий орган нашої держави? (Верховна Рада)
6. Коли Україна проголосила про свою незалежність? (24 серпня 1991 року)
7. Яка грошова одиниця України? (Гривня)
8. Хто був автором першої української конституції? (П. Орлик)
9. Як називають опитування населення з найважливіших питань державного життя? (Референдум або плебісцит)
10. Як називають основну адміністративно-територіальну одиницю України? (Область)

Підбиття підсумків вікторини.


2-й ведучий. Ви мали підготувати вірші про Україну. Послухаймо їх!

Учні читають вірші напам’ять.

·         Конкурс «Лінгвістичне конфетті»
1-й ведучий. А зараз ми проведемо невеликий конкурс.

На дошці записано слова, учні впродовж 30 с на них дивляться, а потім відтворюють їх по пам’яті.

Акт, незалежність, референдум, вибори, президент, указ, повноваження, парламент, народ, демократія, бюлетень, Конституція, спікер, правонаступництво, гімн.

Підбиття підсумків конкурсу.


1-й ведучий. Отже, 24 серпня 1991 року був ухвалений Акт проголошення незалежності України і виникла нова держава — Україна. Народ України продемонстрував світові своє прагнення свободи і державності. Україна як демократична держава стала на шлях цивілізованого розвитку, і хоча попереду на неї чекають багато випробувань, українці впевнені, що зробили правильний вибір. А день проголошення незалежності — це державне свято.

Учень
Люблю тебе, Вітчизно,
Мила Україно,
Бо щастя жити
Ти мені дала.
Для мене ти одна
І рідна, і єдина,
Я все зроблю,
Щоб ти завжди цвіла
.
Перегляд відеоматеріалів .

Учениця
Народе мій, пишаюся тобою:
Моя душа — частинка твого я.
Красою правди у святім двобої
Понад Майданом сонця лик сія.
Є нація! Народ піднявся із колін!
І переможно сонце правди світить
Співає гордо нам Державний Гімн!


Звучить Державний Гімн України.













 Традиції рідного краю 

                                                                                             Проект учнів 8 класу
                                                                            Керівник проекту Дмитрів У.Й.


                                                              Девіз проекту. Люби свій край,
                                                                                          всю душу солов’їну
                                                                                          і жар душі йому віддай


Мета проекту. Передати молодому поколінню багатство духовної культури народу через відродження традицій і звичаїв, його національну ментальність, своєрідність світогляду; формувати знання учнів про культурні цінності рідного краю. Ознайомити учнів з багатством культурної спадщини українського народу, традиціями святкування різдвяних свят та поглибити знань про особливості відзначення їх рідному краї. Відтворити обряди проведення деяких свят Формувати ціннісне ставлення до традицій і звичаїв свого народу, осмислене вивчення української народної творчості; Розвивати пізнавальний інтересів учнів, творче мислення, зв’язне мовлення, комунікативні навички у різних ситуаціях спілкування, вміння досліджувати.

Актуальність проекту. Сучасна школа спрямована на забезпечення всебічного розвитку особистості шляхом навчання та виховання.

Виховання – це дуже відповідальна справа. Перед школою постає чимало складних і водночас важливих завдань. Як виростити гармонійну особистість, на які моральні цінності зорієнтувати дитину? Як допомогти їй зберегти на все життя доброту, людяність, вірність своїм родинним витокам? Проблема виховання громадянина постала перед людством тоді, коли виникла перша держава. І актуальною вона буде доти, поки існуватиме держава.

Кожна нація, кожен народ, навіть кожна соціальна група має свої звичаї, що вироблялися протягом багатьох століть і освячені віками. Звичаї народу – це ті прикмети, по яких розпізнається народ не тільки в сучасному, а і в його історичному минулому.

Народні звичаї охоплюють усі ділянки громадського, родинного і суспільного життя. Звичаї – це ті неписані закони, якими керуються у найменших щоденних і найбільших всенаціональних справах. Звичаї, а також мова – це ті найміцніші елементи, що об’єднують окремих людей в одну націю. Звичаї, як і мова, виробилися протягом усього життя і розвитку кожного народу.

В усіх народів світу існує повір’я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом. Він блукає по світі, як блудний син і ніде не може знайти собі притулку та пристановища, бо він загублений для свого народу.

Тільки покоління, сформоване на духовних надбаннях предків, може утверджувати нову духовність, творити нові культурні цінності, гідні нашій сучасності, продовжувати розвивати культурно-історичні традиції, забезпечувати вічність, безсмертя народу.

Даний проект може прислужитися тим, хто не байдужий до долі свого народу, до справи виховання підростаючого покоління, до збереження наших правічних цінностей.

Учасників проекту чекає велика пошукова робота, зустрічі з цікавими людьми – хранителями народних традицій і звичаїв, творчі конкурси, створення презентацій,  родинні свята.

Завдання проекту.

Поглибити знання учнів з історії культури народу, його традицій;
Створити  циклограму різдвяних свят українського народу та дослідити традиції їх святкування;  
Розвивати інтелектуальні, духовні, творчі здібності й таланти учнів;
Відроджувати традиції і звичаї нашого народу, як практичне втілення духовних надбань людини;
Сприяти духовному зростанню кожного учня.

Характеристика проекту:

  • за  предметно-змістовою галуззю - міжпредметний;
  • за кінцевим результатом – практично-орієнтований;
  • за змістом – комплексний;
  • за кількістю учасників – груповий;
  • за тривалістю – довготривалий ;


База реалізації проекту: Пнікутський НВК
План реалізації проекту:
Термін реалізації: початок – листопад 2016 р; кінець – січень 2017 р.
Учасники проекту: класний керівник; всі діти класу.
Співучасники проекту: музичний керівник, батьки.

І етап. Мотивація

Мета:
· створити такий сюрпризний момент, щоб діти виявили бажання взяти участь у проекті ;
· зацікавити театралізованим дійством (виховний захід «Традиції рідного краю»);
· продіагностувати та виявити знання дітей з цієї теми;
· зафіксувати результати діагностики та визначити шляхи виконання завдань.

ІІ етап. Планування проекту

Створення робочих груп. (Кожна група визначає, що має підготувати у ході проекту)

Група І - збирають інформацію про колядників, щедрівників, посівальників та про традиції відзначення зимових свят

Група ІІ - збирають інформацію про вечорниці – одну з форм святкових зимових розваг.

Група ІІІ – збирають інформацію про дівочі ворожіння.

Правила спільної продуктивної роботи

1. Працювати дружно,злагоджено.
2. Працювати так, щоб не заважати іншим.
3. Заслуховувати думки кожного члена групи.
4. Радитись з товаришами, приймати рішення спільно.
5. Доводити свою справу до кінця.
6. Давати можливість презентувати результати дослідження всім членам групи.

ІІІ етап. Реалізація проекту
Мета:
· сформувати систему знань, умінь та навичок, що потрібні для реалізації спільного проекту;
· спрямування дітей на кінце­вий, якісно-позитивний результат;
· розвивати пізнавальну сферу дітей, мислення, уяву;
· виховувати цілеспрямованість , наполегливість, почуття взаємодопомоги.

Етапи роботи:

1. Визначення джерел потрібної інформації.
2. Самостійна пошукова робота учнів.
3. Виготовлення освітнього продукту (презентації, календар різдвяних свят).
4. Колективне складання (під керівництвом вчителя) сценарію театрального дійства «Традиції рідного краю».
5. Розподіл ролей.
6. Вивчення слів, мелодій пісень і танців.
7. Підготовка костюмів та виготовлення декорацій.

ІV етап. Узагальнення
Мета:
узагальнити і систематизувати знання, навички та вміння, здобуті протягом попередніх етапів; розвивати у дітей уяву, творчість, пластичність при створенні образу; закріпити виразні прийоми створен­ня ігрового образу вистави, виконуючи її на репетиції в залі; учити фантазувати, виявляти свою індивідуальність, самостійність.

Завдання:

• з'ясувати, які зміни відбулися у розвитку дітей порівняно з діагностикою на моти­ваційному етапі;
• презентувати результати проектної діяльності;
• з'ясувати, чи є у дітей необхідні вміння та навички театральної діяльності;
• чітко розкрити образ, передати правильно і зрозуміло поведінку, характер зобра­жуваних персонажів;
• для створення цілісності зображуваних дій використовувати декорацію, костюми, музичне і світлове оформлення, грим.

V етап. Творчий етап.
Мета: · дати можливість дітям самостійно реалізувати спільний творчий задум і взяти участь у демонстрації вистави «Традиції рідного краю», до якої готувалися чотири по­передні етапи;
· створити атмосферу свята як для глядачів, так і акторів, стимулювати дитячу творчість та своєрідність відтворення ігрових образів, сприяти вільності рухів, підтримувати віру в успішне виконання своєї ролі.

Завдання:

1) застосувати в грі на сцені набуті на попередніх заняттях уміння і навички;
2) закріпити культуру поведінки глядачів;
3) закріпити культуру поведінки акторів:
— упевнено грати на сцені;
— точно передавати образ;
— бути максимально уважним, зосередженим, пам'ятати про колективний характер гри;
— наприкінці вистави — традиційний уклін до глядачів, доброзичливі посмішки.

VІ етап. Рефлексивно - оцінювальний етап
Мета:
· проаналізувати всю роботу за те­мою вистави;
· дати можливість кожному оці­нити свою діяльність, проаналізувати успіхи й те, що не вийшло протягом циклу;
· стимулю­вати бажання дітей характеризувати працю своїх друзів;
· виховувати вміння працювати разом;
· викликати бажання подякувати до­рослим за допомогу.

Запитання до бесіди

1. З чого все починалося?
2. В чому полягав задум проекту?
3. Чи достатньо було у вас знань для розробки проекту?
4. Чого навчилися під час роботи над проектом?
5. Що викликало найбільшу радість?
6. Що в роботі було найскладнішим?
7. Чого досяг кожен із вас?
8. Хто нам допомагав? Кому подякуємо за допомогу?
9. Пропозиції дітей щодо наступного проекту.

Оцінювання дітьми своєї діяльності.

Мені дуже сподобалося …
— А в мене виникли труднощі...
— Я навчився …, і мені це ….
— Мені не сподобалося …...

— А мені сподобалося все, тому що …...




















Тема: «Здоровий спосіб життя».

Дата проведення: 05.12.2014


Клас:6

Мета виховної години:

ознайомити учнів з негативними наслідками вживання наркотиків, алкоголю, тютюну та з причинами зараження вірусом СНІД;
формувати уявлення молоді про здоровий спосіб життя;
показати негативний вплив нікотину, алкоголю, наркотиків на організм людини;
сприяти попередженню шкідливих звичок;
виховувати в учнів відповідальне ставлення до свого здоров’я.

Актуальність теми: Сьогодні гостро постає питання про здоров’я підростаючого покоління. Ситуація зі споживанням тютюну, наркотиків серед молоді продовжує залишатися дуже складною. За останніми даними вона просто катастрофічна. Результати численних досліджень показують існування стійкої тенденції до значного і постійного зростання вживання цих шкідливих речовин молоддю. Місця масової розваги молоді на сьогодні є основними місцями поширення наркотиків, цигарок та алкоголю. Незважаючи на те, що в останні роки робота з підлітками по профілактиці суттєво активізувалася, дефіцит знань в учнів про наслідки і конкретні кроки протистояння цих згубних звичок залишається значним.. Тому вважаю, що проводити цю роботу необхідно регулярно.
Завдання виховної години:
підвищити рівень усвідомленості учнів про шкідливий вплив на організм людини наркотиків, тютюну та алкоголю;
заохочувати учнів до здорового способу життя, спонукати до занять спортом.

Форма проведення: бесіда з елементами розповіді та демонстрація слайдів.
Обладнання : комп’ютер, плакати, презентація.

Оформлення:
 На дошці
1. Фактори, що впливають на формування здоров‘я:
-        спадковість – 20%;
-        рівень медицини – 10%;
-        екологія – 20%;
-        спосіб життя – 50%.
2. Фактори, що сприяють чи руйнують здоров‘я:
-        Загартовування 
-        Нікотин
-        Тривале сидіння за комп’ютером
-        Прогулянки на свіжому повітрі
-        Фізкультура
-        Наркотики
-        Алкоголь
-        Самолікування
-        Забруднення середовища
-        Правильне харчування
-        Профілактичні заходи
-        Пасивний спосіб життя
-        Вчасне лікування і консультації лікаря
-        Переїдання
-        Порушення режиму дня
-        Дотримання режиму дня
-        Негативні емоції
-        Активний відпочинок
-        Любов і повага до себе
-        Відсутність гігієни
-        Соціальні проблеми
     3. Фотографії, малюнки, таблиці.
     4. На партах для кожного учня:
-         аркуш паперу
-        невеличкі таблички з номерами 1,2,3.                            
 Вчитель: Анотація «Людина, її життя і здоров’я…визначаються в Україні найвищою соціальною цінністю». Конституція України, ст.3
 Ми живемо у час великих перетворень у суспільному житті. З кожним днем наше життя стає все більше емоційно насиченим і вимагає великого щоденного фізичного напруження. В зв’язку з цим набуває актуальності і державного значення вирішення проблеми зміцнення здоров’я кожного громадянина. З кожним роком по Україні спостерігається погіршення стану здоров’я молоді: хворобливість, відхилення в роботі внутрішніх органів, зниження рухової активності. Відбувається деградація людства, яка виявляється в зростанні хвороб цивілізації: серцево-судинні, онкологічні, нервово-психічні, туберкульоз, наркоманія, алкоголізм. Вживання алкоголю і тютюну стало майже сенсом життя. Кожна людина в дитинстві мріє бути сильною, проте сильними не народжуються, а стають завдяки щоденному напруженому тренуванню. Сильна людина рідше хворіє, легше переносить життєві негаразди. Здоров’я – це норма і краса. У Статуті Всесвітньої організації охорони здоров’я записано: «Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад». В рамках програми «Школа сприяння здоров’ю» створюється серія виховних заходів щодо проблеми подолання шкідливих звичок. Цей виховний захід проводиться з використанням слайдової презентації, тому що вона не тільки ілюструє життя наркозалежних, алкоголіків та тих, які палять, але й сама форма викладу матеріалу є цікавою та зрозумілою для учнів,

І. Вступне слово
Добрий день!
Вчитель: Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, посміхніться. І з цих промінчиків добра, що засвітились на наших обличчях, ми і розпочинаємо нашу годину спілкування.
А працювати ми будемо за таким девізом:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
 Якою буде тема нашого спілкування , ви дізнаєтесь, прослухавши вірш Лариси Шевчук:
Життя твоє – безцінний дар.
Не забувай про це ніколи.
Живеш ти в місті, чи в селі,
Подумай, як життя прожити?
Ти слід залишиш на землі -
То треба гарний залишити.
Сьогодні ми з’ясуємо, у чому цінність людського життя та його неповторність.
Епіграфом до уроку будуть слова Леонардо да Вінчі
«Пам’ятай,  життя – це подарунок; і той, хто його не цінує, на цей подарунок не заслуговує»
Тема нашої сьогоднішньої виховної години
 «Здоровий спосіб життя».(Слайд 1)


Природа створила все, щоб людина була щасливою. Яскраве сонце, чисту воду, чарівні весняні квіти, хвилі достиглого жита, тьохкання соловейка у лузі… і нас людей – сильних, здорових, розумних. І в цьому бутті кожній людині доводиться вибирати, адже, з рештою вона має на це право. А зроблений вибір буде правильним, якщо усвідомити кожному: хто Я є, ким хотів би стати у житті, що слід зробити, щоб досягти цього. І на сьогоднішній зустрічі хочеться, щоб ви зробили свій власний вибір щодо здорового способу життя, адже саме він робить людину вільною і незалежною, дає їй сили і натхнення в усіх її справах і починаннях.
1. Проблемна ситуація
- Уявіть собі, що ви заблукали в густому лісі. І ось перед вами з’явилися 3 дороги. Кожна може вивести з лісу за певних умов.
1) Першою дорогою підеш – велике багатство знайдеш, та здоров'я втратиш.
2) Другою дорогою підеш – половину багатства знайдеш і половину здоров'я втратиш.
3) Третьою дорогою підеш – нічого не знайдеш, але здоров'я збережеш.
- Покажіть номер дороги якою ви підете.
 Кожен з вас проаналізує цю інформацію. Який буде висновок, ми взнаємо у кінці виховної години.

Класний керівник: Але перш ніж розпочати виховну годину, я хочу подивитись який настрій у кожного з вас. Перед вами два квадратики кольорового паперу. Виберіть один з них і покажіть мені. (Учні самостійно вибирають свій улюблений колір, а класний керівник коментує символіку кольорів).
 Зелений – спокій.

Червоний – тривога. (Слайд 2)



Отож, розпочинаємо виховну годину «Здоровий спосіб життя».
ІІ. Основна частина Окремим учням були задані пошукові завдання. Вони розповідатимуть нам про здоровий спосіб життя, шкоду паління на організм
людини, вплив алкоголю, наркотиків та ін. А скажіть мені будь – ласка що таке здоровий спосіб життя?
Учень 1: Це такий спосіб життя, який зберігає і покращує здоров’я. Під здоровим способом життя розуміється оптимальний режим навчання, роботи чи відпочинку, збалансоване харчування, достатня рухова активність, дотримання правил особистої гігієни, загартовування, відсутність згубних звичок, любов до людей, позитивне сприйняття життя. Здоровий спосіб життя дозволяє бути до старості здоровим психічно, морально і фізично.

(Слайд 3)



Класний керівник: Що означає бути здоровою людиною? За визначенням Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, під здоров'ям людини розуміють "стан повного фізичного, психічного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороби". Якщо тіло здорове, але немає відчуття радості і повноти життя, то це вже хвороба. На життєвому шляху людина взаємодіє з природою безперервно: дихає, контактує з людьми, пересувається, випромінює і поглинає енергію, впливає на навколишнє середовище. Більшість сьогоднішніх учених визначають поняття здоров'я як здатність людини до оптимального функціонування в навколишньому середовищі
Відомо, що 50 відсотків смерті припадає на 10 найбільш поширених хвороб, які зумовлені палінням, вживанням алкоголю і наркотиків. Звідси випливає, що здоров’я людини, тривалість її життя, творче довголіття багато в чому залежить від самої людини. Гляньте навкруги, яка прекрасна земля, як добре нам жити. Задумайтесь, чи потрібно нам щось змінити в гіршу сторону? Чи хочете ви серйозно захворіти, адже паління, алкоголізм, наркоманія – це серйозні хвороби, лікуються інколи багато років, чи хочете сліз своєї мами? Так, це зло принесе багато сліз і страждань нашим рідним.  Сьогодні ми поведемо нелегку розмову про підступних ворогів – тютюн, алкоголь, наркотики.
Почнемо з шкідливої звички багатьох людей – паління. (Слайд 4)


Паління –одна з найбільш розповсюджених звичок, яка роками була прийнята суспільством, але тепер відомо, що це – яд, вбивця!
Саме паління – це єдина причина смерті, якій можна запобігти. За даними незалежних соціологічних досліджень, в Україні курять більше половини чоловіків, 30% жінок, 40% дітей та підлітків. З 1950 року вбито 62 млн. чоловік палінням і це є більші жертви ніж у другій світовій війні.  
Як саме тютюн завоював весь світ?
Куріння тютюну має майже 500-річну історію. Відкриття Христофором Колумбом в 1492 році Америки пов’язано з відкриттям європейцями багатьох нових для них рослин, серед яких був і тютюн. Незважаючи на заборону великого мореплавця, деякі з його моряків таємно привезли листя та насіння тютюну в Європу. Згодом воно потрапило до сусідніх європейських країн, і в період Великих географічних відкриттів морськими і караванними шляхами його доставляли практично в усі куточки земної кулі. Швидкому поширенню тютюну сприяла його дивовижна властивість виробляти в людини потяг до паління, який дуже важко перебороти. Цій рослині приписували незвичайні якості. Наприклад, вважалося, що тютюн цілющий, його дим відганяє хвороби, злих духів тощо. Це зілля вважали стимулюючим і заспокійливим засобом, його листя використовували як лікувальну речовину.
Куріння тютюну, а також застосування його як ліків (у вигляді настоїв, екстрактів, пілюль) часто спричиняло тяжкі отруєння, що нерідко закінчувалися смертю. Це змушувало уряди різних країн вести боротьбу з курінням. У ряді країн застосовували досить жорстку кару за використання тютюну. Наприклад, в Італії тютюн оголосили «забавкою диявола». Римські папи навіть пропонували відлучати від церкви тих, хто нюхав або курив тютюн. Для науки потомству п’ятьох ченців, що піймалися на курінні, замурували живцем у монастирській стіні. В Англії, за указом Єлизавети 1, курців прирівнювали до злодіїв і водили вулицями з мотузкою на шиї. У Росії цар Михайло Федорович, дід Петра, звинувачених у курінні вперше, карав 60 ударами палиць по ступнях , удруге – відрізали ніс або вуха. Після спустошливої пожежі у Москві у 1634 році, причиною якої було куріння, його заборонили під страхом смертної кари. І все ж через півстоліття у 1697 році за царювання Петра 1 в Росії дозволено торгівлю тютюном. Петро 1 сам став запеклим курцем і дозволив вільно ввозити тютюн з-за кордону, наклавши на нього високе мито. Ось так широкою ходою тютюн завоював увесь світ.
 Що містить в собі цигарка?

Учень 2: У тютюновому димі міститься біля 4000 хімічних компонентів, такі як нікотин; смоли; подразнювальні засоби, які негативно впливають на організм людини. (Слайд 5)

Яку шкоду організму приносить паління?
Учень 3: Споживання тютюну сильно впливає на стан здоров’я людини. Негативний вплив, як наслідок різкого звуження кровоносних судин і збільшення рівня адреналіну в крові, полягає у збільшенні частоти серцевих скорочень , підвищенні артеріального тиску , уповільненні периферичного кровообігу, що спричиняє зниження температури верхніх і нижніх кінцівок. Нікотин як такий, не відіграє провідної ролі у розвитку захворювань, однак з ним пов’язано виникнення залежності від нікотину, яка підтримує споживання тютюну і перешкоджає відмові від куріння. (Слайд 6)
Смертність від серцево-судинних захворювань серед курців у два рази вища, ніж серед тих, хто не курить. Куріння зумовлює смертність від ішемічної хвороби серця на 30-40%. Куріння спричиняє 30% усіх випадків смерті від онкологічних захворювань і 90% усіх випадків захворювання на рак легенів. Куріння жінок під час вагітності спричиняє не тільки збільшення частоти ускладнень вагітності і випадків внутріутробної смерті плода, зростання ризику викиднів і зниження маси тіла новонароджених, але й позначається на здоров’ї дитини протягом перших 7-9 років життя, відставання психічного і фізичного розвитку. Кумулятивним впливом хронічної тютюнової інтоксикації є зменшення очікуваної тривалості життя: 35-річна жінка, котра курить, проживе на п’ять років менше, а 35-річний чоловік, що курить, – на сім років менше, ніж їх однолітки, які не курять



Чому ж люди палять? Учень 4: Молоді люди вважають, що виглядають дорослішими, коли тримають цигарку. Деякі курці культивують цю звичку, щоб схуднути, замінюючи їжу цигаркою. Іноді стрес штовхає людей до цієї звички.
Люди курять, щоб заспокоїтися, компенсувати невдачу, нудьгу чи незадоволення. (Слайд 7)
  
                                                  

Класний керівник: У нас в країні починають палити діти в віці від 10 до 17 років. Ця цифра зростає з кожним роком, так за останні 15 років число паліїв зросло вдвічі. Приблизно 16% підлітків сигаретами ще тільки «бавляться», палять рідко, 12% вже втягнулись та стали заядлими паліями. «Епідемія» паління кожного року забирає 120 тисяч українців, але кожного року їх місця поповнюються новими курцями з числа молоді.
(Слайд 8)

Курці зазвичай обманюють себе, кажучи, що куріння не так вже й шкідливе, але сумна статистика захворювань та смертей говорить протилежне. Дим,  
який вони вдихають містить багато шкідливих речовин, тому курці завжди страждають від дефектів дихальних шляхів, гастритів, серцево-судинних захворювань. А що ви знаєте про паління, ми спробуємо визначити шляхом проведення гри «Брейн – ринга». Пояснення до гри. У вас буде не одна команда, а дві. Я задаватиму вам запитання і три варіанти відповідей. Вам необхідно за 5 секунд вибрати правильну відповідь. Капітан команди піднімає карточку з номером вашої відповіді. За кожну правильну відповідь команда отримує зірочку. Та команда виграє, яка набере найбільшу кількість зірочок.
Коли, ким і звідки був вперше завезений тютюн в Європу?
1. В ХVІ ст. іспанцями з Америки.
2. В ХVІ ст .китайцями.
3. В ХVІІІ ст.англійцями з Індії.
При якому царі тютюн вперше з’явився в Росії?
1. При Івані Грозному.
2. При Катерині ІІ.
3. При Петру І.
Який російський цар ввів заборону на паління?
1. Олексій Михайлович.
2. Петро І.
3. Катерина ІІ.
Чи існує цигарка, яка не приносить зло людині?
1. Цигарка з фільтром.
2. Цигарка з низьким вмістом нікотину та смоли.
3. Немає.
Що таке пасивне куріння?
1. Знаходження в приміщенні, де палять.
2. Коли палиш «за компанію».
3. Коли не затягуєшся цигаркою.
Як впливає паління на роботу серця?
1. Гальмує роботу серця.
2. Заставляє частіше битися.
3. Не впливає на його роботу.
Яке захворювання вважається найбільш пов’язане з палінням?
1. Алергія.
2. Рак легень.
3. Гастрит.
Чи залежить можливість залишити палити від стажу паління?
1. Стаж не має значення.
2. Чим більше палиш, тим важче залишити палити.
3. Чим довше палиш, тим легше залишити палити.

Підрахуйте кількість зірочок. Команді переможцю наші овації.
А зараз, поговоримо про алкоголь. (Слайд 9)

Як ви вважаєте алкоголь - це добро чи зло?
 Кожний в більшій чи меншій мірі знає про його споживання: п'ють знайомі, батьки, однолітки. Хто більше, хто менше. Батьки намагаються не дозволяти споживати алкогольні напої дітям. Їх рекламують і тут же пишуть, що це шкодить здоров'ю. Спирт для медицини, спирт для парфумерії, спирт в побуті і житті. То де ж правда? Ось давайте спробуємо вияснити істину.
 Що ви знаєте про історію виникнення алкогольних напоїв?
Учень 5: З давніх-давен алкоголь називають викрадачем розуму. Про п’янкі властивості спиртних виробів люди знали ще близько 10 тисяч років тому. Відомий мандрівник Міклухо Маклай спостерігав за папуасами Нової Гвінеї, які не вміли ще добувати вогонь, але вже володіли прийомами виготовлення хмільних напоїв. Історія не зберегла для нащадків ім’я першої людини, яка відкрила світу алкоголь. Але ті, хто відкрили спирт, напевне, були настільки вражені його надзвичайними властивостями, що дали йому постійну назву алкоголь («ніжний», «благородний»). Деякі алхіміки охрестили його «водяною водою» і «водою життя», оскільки людина у стані алкогольного сп’яніння ставала веселою, рухливою. Але скоро прийшло розчарування – «вода життя» дуже жорстоко жартувала з людиною: свідомість її одурманювалась, а насолода була не справжньою, а уявною. І тоді вчені та лікарі перейменували алкоголь у «аква-мостіс», тобто «вода смерті».
Чим же приваблює підлітків алкоголь? (Слайд 10)


Дехто вважає, що небезпечні тільки міцні напої і тому зловживають пивом. Але пиво – це теж своєрідна отрута. Встановлено, що два кухлики пива – це 100 грамів горілки. Пиво діє повільно і підступно. У людей, які зловживають пивом, порушується обмін речовин, розвивається хвороба «бичаче серце», руйнується печінка.
Алкоголь чужий природі всього сущого на землі і, крім людини, його не вживає жодна істота. Навіть зерна пшениці, які пролежали понад 3 тис. років у гробницях фараонів, сходять і колосяться, у той час як зерно, змочене в горілці, ніколи не проросте. Проблема вжитку алкоголю дуже актуальна у наші дні. Зараз споживання спиртних напоїв у світі характеризується величезними цифрами. Від цього страждає все суспільство, але в першу чергу під загрозу ставиться підростаюче покоління: діти, підлітки, молодь, а також здоров'я майбутніх матерів. Адже алкоголь особливо активно впливає на організм , що не сформувався, поступово руйнуючи його.
Шкода алкоголю очевидна. Доведено, що при попаданні алкоголю усередину організму, він розноситься по крові до всіх органів і шкідливо діє на них аж до руйнації.
При систематичному вжитку алкоголю розвивається небезпечна хвороба – алкоголізм.
(Слайд 11)

Головним гальмом прогресу на всіх етапах розвитку людського суспільства був і залишається ворог - алкоголізм! Це універсальна отрута, яка діє на весь організм людини.
Зберігається алкоголь у головному мозку до 90 днів. Якщо випити 20-40 г спиртного, то функції мозку повністю відновлюються лише на 12-20 день. При тяжкому отруєнні алкоголем гине 10 млн. клітин сірої речовини головного мозку, які не відновлюються. У людини приблизно 17 млрд. клітин, отже не важко порахувати, скільки років потрібно напиватися до безтями, щоб втратити людський вигляд. Алкоголізм небезпечний для здоров'я людини, але він виліковний, як і інші хвороби.
Але головна проблема складається в тому, що велика частина алкогольної продукції, що випускається недержавними підприємствами, містить велику кількість отруйних речовин. Недоброякісна продукція нерідко призводить до отруєнь і навіть смертей. Все це завдає великої шкоди суспільству, його культурним цінностям. (Слайд 12)

Отже, побачивши такі страшні наслідки алкоголю, давайте постараємось дати відповідь на запитання: «Чому підлітки починають вживати алкоголь?» Учні дають відповідь на запитання.
Класний керівник: Перейдемо до найстрашнішої та найболючішої проблеми нашого суспільства – наркоманії. Далеко в минулому з історії людства залишились: епідемії віспи, чуми, які забирали цілі міста, села, округи. Та переступила поріг століття «біла смерть» - наркоманія, яка продовжує забирати життя мільйонів людей. Зараз молодь знаходиться під загрозою проблеми ХХІ століття – наркоманії. Один два рази вони пробують цигарку з наркотичними речовинами, потім заміняють це ін'єкціями і день за днем, стають повністю залежними від цієї смертельної звички. Молоді люди шукають незвичайних переживань, задоволення і щастя, приймаючи наркотики, і навіть не помічають, як швидко вони перетворюються в наркоманів, залежних від наркотиків.
Що таке наркоманія? (Слайд 13)



Учень 6: Наркоманія – захворювання, викликане вживанням наркотиків з метою зміни свого психічного стану, важке захворювання, що характеризується зміною обміну речовин під впливом наркотику і хворобливим звиканням до нього.
Як виникли наркотики? 1
Учень 7: Перші наркотики рослинного походження застосовувались в релігійних ритуалах, при лікуванні важких захворювань, застосовувалися ці засоби і для лікування психічних розладів. Опіум одержували із зелених стебел маку, гашиш і марихуану – із квіток конопель, кокаїн – із листя коки. Але коли людина забула міру – ліки стали ворогом, вони перетворилися на страшне зілля, що вбиває людину. З розвитком хімії стали з’являтися замінники рослинного наркотику. Так, наприклад, морфін уперше був отриманий в 19 ст. німецькими хіміками, але виявилося, що він викликає більшу залежність, ніж опіум. Пізніше історія повторилася з героїном. Спочатку він рекламувався як порошок від кашлю. Лише через певний час відкрилися його справжні властивості. Тепер він вилучений з медичного вживання, а його виробництво і поширення переслідується законом. У наш час створена величезна кількість новітніх препаратів, які впливають на нервову систему і формують наркотичну залежність. Наприклад, ЛСД – лізеринова кислота, яка викликає стан шизофренії. (Слайд 14)

Ситуація із вживанням наркотиків серед молоді в Україні дуже складна. За останніми даними вона просто катастрофічна. Результати досліджень доводять, що існує стійка тенденція до значного і постійного росту вживання наркотиків з одночасним стійким зниженням віку молоді, які почали їх вживати. Сьогодні, враховуючи насамперед вік наркоманів (13 – 25) під загрозою опинилося майже все нове покоління країни. За останні 10 років число смертей від уживання наркотиків збільшилося в 12 разів, а серед дітей – у 42 рази. Переважна більшість наркоманів не доживає до 30 років. Середня тривалість життя після початку вживання наркотиків 4 – 4,5 років. Виліковуються (тобто витримують без наркотиків більше року) всього 5 – 6% наркоманів. (Слайд 15)

Класний керівник: Які ж наслідки вживання наркотиків?
Перш за все наркотики руйнують мозок та нервову систему людини, серце, печінку, систему травлення, кістковий мозок, полові органи. Вживання наркотиків лишає людину свободи. (Слайд 16)

Та найстрашнішим проявом наркоманії є Синдром Набутого Імунного Дефіциту (СНІД), який прийшов до нас із глухого африканського поселення. Світ не знав досі безжалісного вбивці, ніж СНІД. На сьогодні по всій земній кулі налічується понад мільярд наркоманів. З них 80% ВІЛ – інфіковані, тобто заражені вірусом імунодефіциту. СНІД справедливо вважають хворобою поведінки, а тому висока моральність і культура поведінки, уважне ставлення до свого здоров’я і відповідальність за здоров’я інших людей, а також суворе дотримання гігієнічних і санітарних норм можуть допомогти у справі ліквідації цього смертельно небезпечного захворювання. Адже, постійним супутником пияцтва і наркоманії є розпуста, що приводить до венеричних захворювань, СНІДу. Молоді люди! Радість, щастя - у ваших руках. Перед вами вибір: здоров’я, краса, мудрість, кохання чи наркоманія, алкоголізм, тютюнопаління. Вибирайте. І якщо ви все зважили, все зрозуміли, то вирішіть ніколи не торкатися сигарети, пити алкогольні напої, пробувати наркотики. Адже, навколо вас існує безліч цікавих речей, які більш варті вашої уваги. Погляньте на слайд та прочитайте пам’ятку про небезпеку, пов’язану з тютюнопалінням, вживанням алкоголю та наркотиків. (Слайд 17)

Ми сьогодні ознайомились з негативними наслідками вживання наркотиків, алкоголю, тютюну та з причинами зараження вірусом СНІД. Ви побачили негативний вплив нікотину, алкоголю, наркотиків на організм людини. Я думаю кожен з вас зробив свій вибір. Тож який вибір ви зробили? Учні: Наш вибір (всі разом): Алкоголю – НІ! СНІДу – НІ! Наркотикам – НІ! Палінню – НІ! МИ ЗА ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ!!!
 Класний керівник: Здоров‘я – це одна з головних умов досягнення успіху в житті. Бережіть його з молодих літ, зміцнюйте й примножуйте його. Не витрачайте даремно цей безцінний скарб, дарований Природою. Пам‘ятайте, що Ваше здоров‘я – у Ваших руках. Будьте здоровими!

Дуже хочеться, щоб йдучи із нашої зустрічі, у вашій пам’яті залишався останній слайд «Я вибираю Життя ! », де світить ясне сонце, де вирує справжнє життя, життя без тютюну, наркотиків та алкоголю!
 (Слайд 18)


















Мета: Чорнобиль – це вже історія України, тому дітей треба навчати вболівати за минуле своєї держави, сприймати її такою, яка вона є, до того ж формувати загально розвинену людину, що буде протистояти злу, насильству, несправедливості та руйнуванню навколишнього світу;
розвивати в учнів потребу будувати, створювати, відроджувати заради України; виховувати почуття сприймання чужого болю як свого, загальнонародного горя – як особистого, почуття любові до людини, до землі, до держави; виховувати почуття поваги і пам’яті до трагічних сторінок України.
Сцена закрита. Лунає мінорна музика. На сцену виходить учень і читає вірш.
Чи буде квітень, як завжди
Дарунком весняної здоби.
Чи власним іменем біди
Ми назвемо його Чорнобиль?
Чи може викреслимо його
З календарів своїх допоки
Нас теплий грітиме вогонь
Ще не відкритих ізотопів?
Безмежна мисль, немає меж
Її спинити годі!
І ти, Чорнобилю, ти теж
Не маєш меж сьогодні.
26 квітня! В пам’яті українського народу це день чорнобильського лиха, болю, суму, і забути це й викреслити із нашої пам’яті – неможливо.
26 квітня!
В ніч із забуття
Йде страшне створіння – атомне дитя.
Суть його безкровна і зіниць нема
І уста безмовні, і душа німа.
Вирвавшись на волю з мороку ночей,
Вже калічить долі і батьків.
Виродок – створіння ціль страшну таїть
Поглина сумління, душі нам двоїть.
Простяга до серця щупальця страшні
І вселяє муки, муки неземні.
Присипляє мозок посвистом глухим
Стронцієву дозу сипле, наче дим.
26 квітня!
Люди не проспіть!
Атомне століття раною горить.
Кличе кожне серце стати з злом на боротьбу,
Щоб зустріли внуки вранішню зорю.
І виростають покоління
Котрі не чули тиші
Що зберегли ми, що надбали
Що дітям в спадок передать?
Тепер тут зона, а була земля,
Тут був чорнозем, а тепер Чорнобиль.
1-й ведучий:
Чорнобиль. Це назва невеличкого районного центру, що знаходиться в 130 км від Києва. Заснований ще за часів Київської Русі, стародавній Чорнобиль дав свою гірку назву потужній атомній електростанції, будівництво якої було розпочато в 1971 році. В 1983 році вже працювало 4 енергоблоки цієї електростанції із запланованих шести.
Але в історію Чорнобиль увійде назавжди, як місто, що дало назву одній з найбільших в історії людства катастроф.
2-й ведучий:
Для України, для всіх, хто прямо чи побічно причетний до трагедії Чорнобиля та її наслідків, час ніби розділився на дві частини: до 26 квітня 1986 року і після нього. Цим частинам часу в народі вже дано назву – два кольори часу, і тому недаремно пісня, яку ви зараз почуєте, стала символом червоного і чорного кольорів в долі України та її народу.
Виконується пісня „Два кольори”.
1-й ведучий:
Ту мирну весняну українську ніч на берегах Прип’яті люди ніколи не забудуть. Вона була, як зараз усім здається, найтихішою і найтеплішою. І не сповіщала про біду. Навпаки всім жителям містечка атомників ще звечора, під вихідний, жадалося отримати від природи хорошу погоду. Проте в ту саму ніч з 25 на 26 квітня відлік часу став уже не мирним, а бойовим і аварійним. Відлік пішов на хвилини і секунди. О першій годині 23 хвилини 40 секунд, коли всі спали безтурботним сном, над четвертим реактором Чорнобильської атомної станції несподівано велетенське полум’я розірвало нічну темряву.
Ось як це описує Володимир Яворівський у повісті „Марія з полином у кінці століття”.
(Учні, які читають вірші та уривки виходять на сцену).
1-й ведучий:
„З руїн реактора виривається стовп зловіщого вогню, палаючих шматків графіту. Стовп стрімко, як фантастична ракета, піднявся в небо, освітлюючи корпуси атомної, річку з верболозами.
Вогняний стовп завмирає на висоті 1.5 км.
На вершині його утворилась світла куля, яка начеб засмоктує в себе цей примарний стовбур, всередині якого щось рухається, згорається, випростовується, але сам він стоїть над нічною землею, як ялинкова іграшка блідо вишневого кривавого кольору. Ніч безвітряна і стовп стоїть між небом та землею, наче вагається, куди ж йому пустити свій корінь”.
2-й ведучий:
Зойкнула Земля чаіним криком
– Сину, вбережи і захисти!
Вийшла мати із іконним ликом:
– Йди, синочку, хто ж коли не ти?
Спалахнуло небо, впало крижнем
– Сину, вбережи і захисти!
Вийшла жінка з немовлятком ніжним:
– Йди, коханий, хто ж коли не ти?
1-й ведучий:
За покликом рідної землі на захист свого народу першими до палаючого реактора по тривозі прибули пожежники по охороні Чорнобильської АЕС на чолі з начальником корпусу Володимиром Правиком.
2-й ведучий:
23-річний Правик, як потім було встановлено комісією, вибрав найбільш правильне рішення – направив свій загін з 14 чоловік на дах машинного залу площею в 500 м2. Адже в цьому залі знаходились всі турбіни, через нього йшли численні кабелі високовольтної лінії, які від вогню могли б перетворитись на бікфордів шнур.
1-й ведучий:
Незабаром прибуло підкріплення з міста Прип’ять на чолі з лейтенантом Віктором Кібенком. Вступивши у вируюче полум’я, у смертельну небезпеку, якою дихав реактор, пожежники в ту ніч, не шкодуючи ні сил, ні самого життя, виконали присягу на вірність народу України.
1-й учень:
Вогонь і землю зріднили собою
І кипіла у них під ногами земля
Навіть небо двигтіло од вогненного болю
І тривога палюча долітала здаля.
А трагедія кожну мить наростала
Мов зібрала зі світу пожежі, розплати, війну.
І немов з Хіросіми, з безодні повстала
Перед людством, відкривши свою тайну.
Як спинити її – гуртувало єдине бажання,
Не терпілось, не ждалось – загрожував згаслий час.
Невпокорене атомне випробування
Впало вперше, пожежники мужні, на все.
4-й учень:
Через 2 тижні після аварії красивий юнак, відважний офіцер Віктор Кібенок помер у московській лікарні, так і не побачивши народженого вже після трагедії молодою дружиною первістка. Тепер про Віктора і його бойових соратників кажуть: був добрим, чесним, сміливим, принциповим, любив сім’ю, друзів, багато жартував. Його улюбленою приказкою була: „Тримайтесь ближче до життя, хлопці”.
5-й учень:
Лейтенанти – хлопці непохитні,
Молоде, вогненне покоління.
Ви, як пам’ять у тривожнім світі
Раду незнищенного коріння.
Першим важко. Ви ж були найперші,
Із вогню та в полум’я шугали
Не до подвигів і не до звершень
Ви ж собою людство заступали.
Та серця, мов кремені, не вгасли
Залишались іскрами на тверді
Тільки жити – в нас бунтує спрага,
Та продовжить пісню родоводу.
А лишилась вірності присяга.
Батьківщині. Матері. Народу.
6-й учень:
Коли молоді пожежники, котрі першими вийшли на лінію вогню, отримавши смертельну дозу радіації були ще живими, журналісти запитували у них: „У вас була можливість повернутися? Ви могли відступити?”
Так, у даній ситуації вони могли тимчасово відійти до підходу підкріплення. Та про це ніхто з пожежників навіть і не подумав, тому що вони – воїни, бійці з пожежею, вони ступили в смертельну радіацію не за наказом командира, а за велінням совісті.
7-й учень:
Перший удар на себе
Перший вогонь на себе
Так відчайдушний Данко
Людям віддав своє серце.
Як же тут не згадати
Поруч з ним не назвати –
Вас, що уміли серцем
Грізний вогонь зупиняти.
І віддали – що мали
Життя – що одне в людини
Вірю, що врятували,
Долю моєї дитини.
Майор Телятников.
8-й учень:
Із вогню у безсмертя смерть поправши ступили вони.
Одразу за пожежниками приступили до роботи медики. Швидко зорієнтувавшись в обстановці, надавши першу медичну допомогу визначили межі часу перебування в радіоактивній зоні. Медики працювали цілодобово.
Люди в білих халатах до землі вклоняюся вам!
В час біди – ви солдати! Чи ангели милосердя?
Це крізь ваші серця йде жорстока передова
Де незвично чатують порожні очиці смерті.
Скільки крапельок крові волає у мікроскоп
Про третину життя. Що тільки й встиг хтось прожити
І тривожно сьогодні, мов у горлі саднить волосок,
Слово не постигне пристрочує лейкоцити.
Одними із перших зустріли цю біду і працівники зв’язку. У ті напружені трагічні хвилини після вибуху і метал не витримав: пульт централізованого зв’язку „Київ – Прип’ять” замовк. Та вже через 20 хвилин він вже знову заговорив.
Міліціонери складали списки жителів Прип’яті і 27 квітня провели організовану евакуацію людей. Люди виїжджали з Прип’яті з надією на повернення до рідних домівок.
… йдуть колони, колони, колони…
Розминаються повні – порожні,
Незбагненна процесів болю,
У автобусах тих подорожні
Ідуть наче із долі в недолю
На вокзали, в лікарні, у безвість
Із Чорнобиля, з Прип’яті, звідки?
Розтривожено вуликів безліч
Невидимого стишені свідки.
9-й учень:
Шестеро із 20 чоловіків двох караулів невдовзі померли.
– Герой Радянського Союзу лейтенант Володимир Павлович Правик;
– Герой Радянського Союзу лейтенант Віктор Миколайович Кібенок;
– Сержант Микола Васильович Ващук;
– Сержант Володимир Іванович Тищура;
– Старший сержант Микола Іванович Тітенок.
У вогні не згорів їх жертовний чорнобильський слід. Ще затужить по хлопцях Земля і скорбота земна.
(Хвилина мовчання).
Світ з посивілим житом
З цвітом і гроном калини,
З вічним дитячим сміхом
Ще на вустах Батьківщини.
Світ – з лугами, лісами,
З ріками і зорею
З чистими небесами
Над скупаною землею…
І віддали все, що мали
Життя – що одне в людини
Вірю, що ви врятували
Долю моєї дитини.
1-й ведучий:
Доля нашої днини після Чорнобильської катастрофи сумна і нелегка, але все дається в порівнянні. Щастя нашої днини в тому, що ми живемо, що ті, що могли ніколи не народяться після 1986 року народились, живуть і вчаться творити прекрасне.
2-й ведучий:
Наслідки вибуху четвертого реактора Чорнобильської атомної сколихнули весь світ. В результаті аварії стався величезний викид радіоактивних ізотопів з активної зони реактора, які радіоактивною хмарою перенеслись на великі відстані.
1-й ведучий:
Йод – 131, цезій – 134, 137, стронцій – 90, плутоній – 239, плутоній – 240. весь цей радіоактивний дощ розлетівся і висіявся на територіях України, Білорусії, Росії. Радіоактивного забруднення зазнало майже 50 відсотків території України. В життя мільйонів людей увійшли слова радіація, зона, ліквідатор, відселення.
2-й ведучий:
А на квітучий українській землі з’явились пусті міста і села, мертвий ліс, в який не можна ходити, сади з яблуками, насиченими радіоактивною отрутою, вода, яку не можна пити, і навіть повітря, яким дихаємо, стало ворогом.
5-й учень:
Впала з неба додолу потривожена ангелом зірка
Покотилась до обрію, збурила зоряну синь
На душі стало сумно, на устах стало солоно-гірко
Бо Чорнобиль – трава – не полин.
Чом же ти, Україно, материнська вербова колиска
Знов така мовчазна, мов обпалена груша стоїш?
І течуть твої сльози, і болять твої роки так близько.
Чом не просиш у Бога здоров’я для діток своїх?
Ти завжди була з Богом, не нужденна ні хлібом, ні сіллю
Якже ти допустила, щоб скалічили душу твою?
Впала з неба зоря, покотилась Чорнобильська зірка…
Сіра осінь прийде, готуватись до вічності треба,
І петля радіації стягує шию твою
Встань, моя Україно, простягни свої руки до неба
Знай, що Бог ще чекає молитву твою.
На сьогоднішній день два з половиною мільйони людей проживає в забрудненій зоні, з них вісімсот тисяч дітей. Смерть 35 тисяч людей пов’язана з аварією на ЧАЕС та її наслідками.
2-й ведучий:
Радіація – невидимий і тому підступний ворог всього живого. Від неї важко вберегтися, захистити себе і природу.
Як відомо, і зараз у зоні відчуження проживають люди. Їх дуже мало. Та все ж живуть. Ось що побачили льотчики, пролітаючи над зоною.
7-й учень:
З вертольота її запримітили
Не одразу означиш словами.
Бо тополі іржаві, як мітли,
Скрутно небо метуть головами.
1-й ведучий:
Чорнобильська біда торкнулась чорним крилом Житомирщини. Найбільше постраждали Народицький, Олевський, Лугинський, Коростянський райони. А в Новгород-Волинському районі в зоні підвищеної радіації опинились села Курчиця, Городниця, Дубники та інші.
Учень:
Радіаційна днина б’є на сполох
Радіаційні стогнуть небеса
Двадцятий вік – як доля, а не спомин
Як хліб душі, як мамина сльоза.
Людство прагне Всесвіт осягнути
І себе у ньому зрозуміть.
А тривожне „бути чи не бути” –
Грізно над планетою висить.
На землі у домі вселюдському









(Слайд 1)
ТЕМА : «Математична сторінка здоров’я»
(Слайд 2)
(Математична вікторина)
«Здоров’я - не все, але все без здоров’я - ніщо»
Сократ

Мета: поглибити знання та інтерес учнів до математики, дати уявлення про здоров'я людини в цілому, про чинники, що впливають на ньо­го; поширити думку про необхідність постійно­го піклування про власне здоров'я та способи його збереження; виховувати пізнавальну актив­ність учнів, активну позицію в навчанні та житті; сприяти розвитку математичної культури уч­нів; розвивати логічне мислення.
Обладнання: плакати з висловами видатних людей про математику, прислів’ями і приказками про здоров’я, роздавальний матеріал, презентація, музичний супровід.
Учасники: дві команди (7-8 класи).
В-чий. Без перебільшення можна сказати — від народження і до останнього свого дня людина перебуває у світі математики. Тільки ми починаємо усвідомлювати оточуючий світ та себе в ньому, нас усе більше хвилюють питання математичного ха­рактеру: скільки нам років, скільки пташок поле­тіло, а скільки залишилося, скільки сьогодні уроків, скільки днів до канікул.
В-ча. Рік за роком йти вам слід
У наук чудовий світ.
А дорога ця і довга, і цікава,
Там чекають відкриття,
Що потрібні для життя.
В-чий. Та тільки на цьому шляху пам’ятай:
Цурайся цигарки, від чарки тікай.
(Слайд 3)
І знай, любий друже, у цьому житті
Чи бути здоровим – вирішуєш ти.
В-ча. У всі часи люди особливу увагу звертали на своє здоров'я, піклувалися про нього, винаходили все нові й нові ліки від хвороб і способи зміцнити свій організм і залишатися бадьорими на довгі роки.
В-чий. Якщо почати втілювати у життя корисні поради вже завтра, то можна не лише стати здоровішими і бадьорішими, а продовжити собі життя років на десять. Сучасні вчені впевнені: Слайд 4
здоров'я людини на 25% залежить від стану довкілля, на 10% - від спадковості, на 10% - від якості медобслуговування і на 55% (!) - від самої людини.
В-ча. Майже 2/3 недуг, що турбують людей, можна запобігти завдяки профілактичним заходам! Отже, корисні поради.
(Слайд 5)

В-чий. 1. Відвикайте від будильника!
В-ча. Наш сон складається з фаз глибокого і швидкого сну. Саме під час глибокого сну ми по справжньому відпочиваємо, і переривання цієї фази дзвінком будильника пагубно впливає на наше здоров'я. Згідно з до­слідженнями вчених, хронічне недосипання скорочує життя в 1,6 раза. Насамперед страждає серце — ризик серцевого напа­ду зростає на 45%, а кров'яний тиск підвищений у 60% випадків. Розлад режиму сну призводить до зниження працездатності, швидкої втоми і збільшує ймо­вірність очних хвороб. Тож треба дотримуватись режиму сну, і нормалізувати добовий ритм.
В-чий. Завдання командам.
(Слайд 6)

Котру годину показує годинник, якщо обидвi його стрiлки спрямованi в протилежнi боки i годинник показує цiле число годин?
(6год.ранку і вечора)
Якщо о 12-й годині ночі йде дощ, то чи можна чекати, що через 72 години буде сонячна погода?
(Ні, бо буде ніч.)
(Слайд 7)
В-ча. 2. Доглядайте за зубами!
В-чий. Американський стомато­лог Марк Ройзман, автор книги "Реальний вік", вивів формулу: щоденне чищення зубів і полоскання рота після вживання їжі подовжує життя. Річ у тім, що так ми знищуємо бактерії, які створюють зубний наліт і сприяють виникненню за­пальних процесів у порожнині рота.
В-ча. Завдання командам.
(Слайд 8)

На скільки років подовжується життя – підрахуйте!
Число 32 збільшити у 100 разів (3200)
Результат збільшити на 800 (4000)
Знайти половину від одержаного числа (2000)
Отримане число зменшити на 1800 (200)
Результат зменшити у 200 разів (1)
Додати 5 (6)
Правильна відповідь: на 6 років.
Виробництво зубних щіток розпочав 1780 ро­ку англієць Вільям Едіс. Скільки років ми­нуло відтоді? (236 років)
(Слайд 9)

В-чий. 3. Починайте день зі склянки води!
В-ча. Цей простий засіб запускає ро­боту шлунково-кишкового тракту, очищаючи його від накопичено­го за ніч слизу. Це також хороша профілактика запорів і переїдан­ня. Бажано, щоб це була дже­рельна вода.
(Слайд 10)
В-чий. Завдання командам.
1.У яку бочку не можна налити води, навіть якщо вона без дірок?
(у повну)
2.На столі стоять 6 склянок. Три останні з них порожні, а в три перші налита вода. Зробіть так, щоб порожні і повні склянки чергувалися. В руки можна брати лише одну склянку.
(Треба перелити воду з другої склянки в п’яту і поставити порожню склянку на місце)
(Слайд 11)
В-ча. 4. Не забувайте снідати!
В-чий. Дослідження дієтологів пере­конують: ті, хто зранку снідає, отримують більше вітамінів і мі­нералів і менше жирів та "пога­ного" холестерину. Найкорисні­ший сніданок — фруктовий або овочевий салат, вівсянка з яй­цем, кефір.
(Слайд 12)

В-ча. Завдання командам.
Салат весняний містить цибулю, огірки, помідори, солодкий перець у відношенні 1:2:3:2. Скільки треба взяти цих складників, щоб отримати 400 г салату?
А
Б
В
Г
100 г цибулі,
200 г огірків,
300 г помідорів,
200 г перцю
50 г цибулі,
100 г огірків,
150 г помідорів,
100 г перцю
150 г цибулі,
100 г огірків,
50 г помідорів,
100 г перцю
100 г цибулі,
100 г огірків,
100 г помідорів,
100 г перцю
(Слайд 13)
В-чий. 5. Після сніданку - мед!
В-ча. У ньому — весь спектр вітамінів і мікроелементів, необхідних організмові. Під його впливом краще засвоюються необхідні для кісток магній і кальцій, покращується лімфообіг, також настрій.
(Слайд 14)
В-чий. Завдання командам.
Який результат арифметичної дії є солодким на смак?
– різниця; *– сума;
– частка; – остача.
    Який математичний знак існує?
*- корінь; – стебло;
- лист; – квітка.
(Слайд 15)
В-чий. 5. Про «чисту тарілку».
В-ча. Їжте рівно стільки, скільки треба, щоб не відчувати голоду. До речі, звичка їсти перед телевізором заважає відчути стан насиченості і вчасно зупинитися. Здорова їжа, приготовлена на парі або в духовці, покращує травлення і обмін речовин. Від­давайте перевагу простій їжі (різні каші, м'ясо, риба, ово­чеві салати) з мінімумом солі — нирки вам подякують.
(Слайд 16)
В-чий. Завдання командам.
Яку геометричну фігуру використовують батьки для покарання дітей ?
( КУТ)


(Слайд 17)

В-ча. 6. Їжте клітковину!
В-чий. Щоденно — два-три яблука, шматок зернового хліба, а взим­ку – ще й квашеної капусти. Свіжі овочі і фрукти — обов'язково!
(Слайд 18)
В-ча. Завдання командам.
На столі лежали яблука. До столу підійшли дві мами і бабуся з онукою. Кожна взяла по яблуку і на столі не залишилося жодного. Якою могла бути мінімальна кількість яблук?
(Три яблука розділили бабуся, мама і онука).
  У кошику 5 яблук. Як розділити ці яблука між п’ятьма хлопчиками так, щоб кожен отримав яблуко і одне яблуко залишилось у кошику?
  (Один із хлопчиків має отримати яблуко з кошиком)
(Слайд 19)

В-чий. 8. Тренуйте мозок.
В-ча. Розгадуйте кросворди, вивчайте мови і запам'ятовуйте вірші. Це, згідно з дослідами учених, значно сповільнює вікову деградацію мозку.
(Слайд 20)
В-чий. Завдання командам.
1. Про що йде мова?
Він буває великим і маленьким, різних розмірів і об'ємів. Він є всюди.
Він... як сік «Джафа», як пачка печива. Мо­розиво таким також буває.
Майже всі приміщення мають його форму. І зараз ми в приміщенні такої форми.
(Паралелепіпед.)
(Слайд 21)
2. Відгадати ребус
(Теорема)
(Слайд 22)
В-ча. 8. Бережи зір!
В-чий. В теперішній час комп’ютер став невід’ємною частиною нашого життя. І, не дивлячись на те, що технології постійно удосконалюються, ми можемо отримати проблеми зі здоров’ям. Цьому сприяє звичка сидіти за комп’ютером в незрозумілих позах, не відриваючи від екрана очей. Ось і виходить, що наш товариш перетворюється у ворога. Тому треба дотримуватися правил роботи за комп’ютером – правильно сидіти, робити гімнастику для очей та інші.
(Слайд 23)
В-ча. Завдання командам.
Геометрична фігура, якій уподоблюються очі з подиву, а голова від втоми.
(Квадрат)
Про що йде мова?
Вона така маленька, але дуже потрібна, важ­лива. В геометрії без неї неможливо.
Вона трапляється не тільки в геометрії, а й у всіх точних науках.
В азбуці Морзе її використовують для передачі повідомлення.
(Точка.)
(Слайд 24)

В-ча. 9. Більше повітря і сонця!
В-чий. Не забувайте щоденно провітрювати приміщення, від­кривати штори чи жалюзі, щоб впустити у помешкання сонце. Без сонячного світла організм не може нормально функціону­вати, а його нестача загрожує депресіями і дефіцитом вітаміну D. Спіть з відчиненою кватиркою — і сві­жість та молодість шкіри вам за­безпечені.
(Слайд 25)
В-ча. Завдання командам.
      Підраховано, що в кабінеті на початку уро­ку знаходяться приблизно 450 тисяч мікро­бів. А до кінця уроку їх кількість збільшу­ється в 5 разів. Скільки мікробів заселяють кабінет до кінця уроку, якщо його не про­вітрювати на перервах? (2250)
(Слайд 26)
В-ча. 10. Рухайтеся!
В-чий. Займіться спортивною ходь­бою! Використовуйте будь-яку можливість, щоб розру­хати організм.
(Слайд 27)
В-ча. Завдання командам.
Що у людини під ногами, коли вона йде по мосту?
(Підошви)
2.Скільки триває раунд у боксі? (3 хв)
3.Які числа в давнину називали боргом? (Від`ємні)
4.Скільки гравців у волейбольній команді? ( від 2 до 6)

В-ча. Ось і завершилась наша гра. Поки журі підбиватиме підсумки і визначить переможця.
В-чий. Давайте разом назвемо(Слайд 28)складові здорового способу життя:
(Слайд 29)
Сприятливий психологічний клімат у стосунках з людьми.
(Слайд 30)
Збалансоване харчування, дотримання режиму харчування, режиму дня.
(Слайд 31)
Відмова від шкідливих звичок.
(Слайд 32)
Заняття спортом, висока рухова активність.
(Слайд 33)

Загартовування, яке особливо цінне в дитячі та юнацькі роки.
(Слайд 34)
Бережливе ставлення до природи.

В-чий. Настав час для оголошення результатів. Слово надається голові журі. Слайд 35

В-ча. Шановні учні!

Ви до знань зробили нині крок.
У навчанні бажаємо удачі.
Хай цікавим буде кожен ваш урок
І розв’язуються правильно задачі.
Слайд 36

В-чий. Бережіть здоров'я, зміцнюйте і примножуйте його. І пам'ятайте, що здоров'я — найцінніший скарб, і від вас залежить, чи зумієте ви зберегти його на довгі роки.
Пісня «Діти України»










Немає коментарів:

Дописати коментар